Ilveksen tassunjäljillä – matka seuramme alkujäille

Ilves Ikuisesti ry järjesti lauantaina, tammikuun 26. päivänä kolmituntisen retken Ilveksen alkujäille eli tutustumaan kunniakkaan seuramme alkuvaiheita ja muistelemaan menneitä tapahtumia.

Matkaan, joka alkoi neljä tuntia ennen Ilves-JyP pelin alkua, osallistui täysi tupa eli kaikki Atro Vuolteen bussin 40 matkustajapaikkaa oli myyty loppuun. Ilveksen kannustajat osoittivat näin kiinnostustaan seuran perustamisvaiheisiin ja sen moninaiseen historiaan, josta matkan aikana saatiin raapaisu – tosin varsin mielenkiintoinen sellainen.

Osallistujat tutustuivat Ilveksen syntysijaan Tampereen Reaalilyseon ulkokuoreen ja saivat rautaisannoksen seuramme syntyvaiheista maalis-huhtikuulta 1931.  Samoin koulun läheisyydessä sijainneet Ilveksen ensimmäiset Luolat tulivat tutuksi, kuin myös koko Suomen jääkiekkoilun ensi askeleiden tärkeä maamerkki, Tiitolan talo Laiskolankujalta.

Ilveksen ensi aikojen pelikenttiin, Visaan luistinrataan Lapinniemessä tutustuttiin ohi ajettaessa, mutta Koulukadun ylä- ja alakentät sekä Mummukopan kenttä Eteläpuistossa koettiin paikan päältä.  Kuultiinpa kertomuksia jääkiekkoilun tulosta Suomeen Pyrinnön luistinradan eli Paanan kautta Pyhäjärven jäältä sekä ensimmäisen kiekkokaukalon tarinoita Palomäen Uimalaitoksen suojista, missä Ilves aloitti pääsarjakiekkoilunsa 1933.

Matkan viimeisessä tutustumiskohteessa Kalevankankaan hautausmaalla osallistujat laskivat kynttilät Ilveksessä vaikuttaneiden supertähtien, Tiitolan veljessarjan, Havulinnojen, Matti ja Jarmo Vasaman sekä Aarne Honkavaaran haudoille osoittaen näin kunnioitustaan pelureille, joiden suoritusten kautta Ilves nousi maamme merkittävimmäksi jääkiekkoseuraksi.

Mukana matkalla olivat menneiden jäiden huppupelaajista Pentti Isotalo (7 SM kultaa), Eero Saari (6), Pentti Pynnönen (3), Markku Hakanen (2), Pertti Kontto ja Antti Heikkilä (molemmat yksi SM kultamitali). Olipa joukossa matkalaisena pääsarjakiekkoilija, jolla kultaisia Suomen mestaruusmitaleja palkintokaapissaan on peräti kahdeksan.  Tällä kertaa Anne Haanpää säästeli vielä sanaista arkkuaan, mutta annas olla, jos ja kun matka suuntautuu naiskiekkoilijoidemme historiaan.

Näiden pelaajien muistelot värittivät matkan kulkua moninaisin tarinoin, joista osa kerrottiin vieläpä ainutlaatuisen huumorin säestämänä.  Matkan anti oli ainutlaatuinen, ja se suoritettiin once in a lifetime-tyyliin eli uusintoja ei ole luvassa.  Ellei sitten kesällä Ilveksen jalkapallohistoria anna aihetta tutustua seuran menestyksekkääseen taipaleeseen vihreän veran parissa.

Koulukadun kentällä vieraillessamme Suomen Jääkiekkomuseo sai merkittävän lahjoituksen, mikä järjestettiin nimenomaan sillä areenalla, millä lahjoittaja Ilveksen aikoinaan niitti laakereita. Teppo Rastio antoi poikansa Tomin avustuksella, taannoisella Rauman matkalla, 50-luvun Ilveksen nahkapusakan Marko Isomustajärvelle edelleen jääkiekkomuseolle vietäväksi. Nyt Tomi Rastio sekä Marko Isomustajärvi luovuttivat pusakan Kimmo Leinoselle museon kokoelmiin. Teppo voitti kahdesti SM kultaa Ilveksen riveissä muodostaen ykkösketjun niin Ilveksessä kuin Leijonissakin yhdessä Raimo Kilpiön ja Jorma Salmen kanssa.

Suurkiitos kaikille osallistujille, ennen kaikkea muisteluitaan jakaneille pelureillemme, Marko Iso-Mustajärvelle ansiokkaista järjestelyistä ja Harri Hollille hienosta ideastaan poikineesta ainutlaatuisesta matkasta.  Kiitos myös matkalaisille kiinnostuksestanne Ilveksen Tassunjäljille.

 

Kimmo Leinonen

matkaopas

Jaa tämä
© Ilves Ikuisesti ry