Ilveksen kannattajainvaasio valtasi Espoon Metro Areenan lähes 3000 fanin voimin 14.12.2024. Tahdissa oli mukana myös sadat Ilves Ikuisesti yhdistyksen jäsenet, joista osa yhdistyksen varaaman 57-paikkaisen linja-auton kyydissä ja loput joko omatoimisesti tai Osasto 41:n kaikille Ilves-kannattajille järjestämässä kannattajainvaasiossa. Allekirjoittanut matkasi itse poikkeuksellisesti ILVES-KLUBIN toisessa linja-autossa vieraana ja sijaiseksi yhdistyksen omalle matkalle oli lupautunut bussiimme emännäksi Piia Hyttinen. Piialle iso kiitos tästä.
Ilves-kannattajat olivat valloittaneet Metro Areenan yläkerran mutta oli heitä satoja alakatsomoissakin. Kuten Ilves Ikuisesti sekä Ilves-Klubilaiset. Ennen ottelua oli komeaa katsella Ilves-kannattajien marssia ilotulitteiden kera, mutta itse hallissa espoolaisten dj aloitti oman shownsa melkoo mauttomasti. Hän alkoi soittamaan Tapparan maalilaulua, ja sehän ei Ilveksen kannattajia mielyttänyt. Onneksi tilanteesta selvittiin ilman välikohtauksia. Todella surkea ja ajattelematon provosointiyritys kyseiseltä dj:ltä.
Peli itsestään olikin oikea trilleri, jonka suurimmaksi sankariksi nousi #72 Lukas Svejkovsky Lukas syötti ensimmäisen maalin, tasoitti ottelun 18 sekuntia ennen ottelua ja voittolaukauskisassa ratkaisi voiton. Timo ”Tillu” Koskela on kyllä hänen kohdallaan osunut todella tärkeään hankintaan. Lukasin tehot ovat nyt 10 ottelua ja pisteet 6+4=10, mikä kertoo tahdin olevan kova. Areenan 6982 katsojaa sai nähdä vauhdikkaan ja kovaotteisen ottelun, jonka Ilves lopulta voitti mahtavien fanien kannattaessa. Tämä olikin varmasti yksi suurista voimavaroista joukkueelle, josta puuttui iso joukko kärkipelaajia.
Kokonaisuutena erittäin hieno ottelutapahtuma, kuten oli vuosi sitten Vaasankin invaasio. Ilma vaan oli karmea ja vaikeutti liikennettä, mutta kaikki loppujen lopuksi meni turvallisest liikenteessä. Ensi vuonna nähdään varmasti jälleen vastaava kannattajainvaasio, jää nähtäväksi mikä kaupunki ja jäähalli pääsee kokemaan Ilves-kannattajien hurmiollisen kannustuksen. Ottelun pelipäivä näyttelee sen onnistumiseksi suurta osaa, koska sen on oltava lauantai. Ilves Ikuisesti jäseniä tulee varmasti tuohonkin satoja jälleen osallistumaan kannattajainvaasioon, mutta lähdettäisiinkö kahdella linja-autolla liikenteeseen. Toinen jäisi paikkakunnalle yöksi tehden hotellivieraspelimatkan ja toinen perinteisen matkan palaamalla pelin jälkeen suoraan Tampereelle.. Ne jotka meidän mukaan eivät mahdu eivätkä halua omatoimisesti matkaan lähteä, ohjataan totutusti loistavasti kaikki kannattajainvaasiot toteuttaneen Osasto 41:n matkalle.
Iso kiitos mukana olleille jäsenille sekä Atro Vuolle/Harri – PajaBar/Etta Sinisalo – K-Espoon toimistonväki sekä matkaemäntä Piiia Hyttinen
Seuraavaksi Ilves Ikuisesti matkaa 27.12.2024 Raumalle, joten siihen asti moro!
Terveisin Marko