Ilves Ikuisesti aitiossa koettiin ikimuistoisia hetkiä kauden 2018-2019 runkosarjassa

Ilves Ikuisesti ryn Ilves Hockey Oyn kanssa laadittuun huomattavaan sopimukseen kuului aitio koko kaudeksi 2018-2019 runkosarjassa. Otteluissa elettiin ikimuistoisia hetkiä lukuisien aitiopaikan ostaneiden sekä vieraiden kanssa.

Lukuisat vanhat legendat vierailivat siellä, kuten tervehtimässä käyneet Ilveksen toipilaat ja Hockey oy:n henkilökunta myös.

Aitioemäntinä toimivat tyylikkäät Ilves Hockey Oy:n ladyt Väiski Maarit Kalliolahti sekä Roosa Viitakoski josta heille iso kiitos, kuten jäähallin ravintolan henkilökunnalle myös.

Ison panoksen aition hankinnan toteuttamiseksi antoivat myös koko kaudeksi paikat ostaneet Jarkko Härkki kaksi paikkaa, Juha Lehtinen yksi pakka sekä Jyrki Mäenpää yksi paikka. Iso kiitos tälle kolmikolle sillä heidän tukensa oli iso asia aitiomme hankkimista ajatellen.

Apunani aitiossa oli silloin kun itse en päässyt yhdistyksemme sihteeri Pauli Keipilä sekä yhdessä ottelussa Mika Laakso. Ilman heidän apuaan olisi taakka ollut melko raskas sillä 24-ottelua isäntänä toimin ja enempää en olisi jaksanut. Kiitos Pauli sekä Mika.

Mainittakoon vieraista muutama kiekkolegenda alkaen kaikkien aikojen Ilveksestä Raipen rinnalla eli Oka Lasse Oksanen. Oka vieraili syyskaudella kerran kuten kevätkaudellakin. 1985 vuoden mestarit Antti Ana Heikkilä useammankin kerran ja Reima Pullinen kerran. Kaikkien aikojen yksi ulkomaalaisvahvistuksemme Jordy Douglas, hopea- sekä pronssimitalisti Ilveksestä Jari Multanen sekä yksi kaikkien aikojen Suomalainen naiskiekkoilija Haamu Anne Haanpää.

Vieraina oli myös Naiset Hopeaan 2017-2018 luotsannut Mari Saarinen, Ilveksessä usean kauden pelannut Tommi Manner, legendaarinen naisten manageri Jorma Viitanen sekä Ilves ry hallituksen puheenjohtaja Kari Pansio rouva Eija Pansion kanssa. Yksi suomen vaikutusvaltaisemmista kiekkovaikuttajista eli Kimmo Leinonen vieraili kahdesti, kuten jalkapallon puolelta legenda ja pr-miehemme Harri Holli myös.

Suomalainen jalkapallo legenda Ari Zico Hjelm vieraili aitiossamme poikansa Jonne Hjelmin kannssa ja Jonnehan lopetti Ilveksessä 2016 uransa. 2017 kauteen ja pronssimitaliin lopettanut Ilveksen varakapteeni Marco Matrone vieraili kahdesti ja kummipelaajamme Diogo Tomas oli myös vieraanamme.

Jalkapallon puolelta nähtiin vielä Ilves edustuksen myyntijohtaja Ari Ruoholahti sekä joukkueenjohta/huoltaja Ville Niemelä myös, joten voidaankin todeta, että arvokkaassa saimme seurata Ilveksen pelejä kauden aikana.

Ilves Hockey oy:n puolelta tervehtimässä meitä kävi tj. Risto jalo, Myyntijohtaja Timo Lehtinen useastikin, Jukka Hirsimäki sekä toimiston puolelta vielä Sami Ahmavuo. Toipilaista voisi sanoa, että kaikki toipilaana olleet pelaajat kävivät kauden aikana meitä tervehtimässä ja useimmiten aitiossa syyskaudella poikkesi Jerry Ahtola.

Pääyhteistyökumppaneista Ville Raittilan ja Juha Lehtisen lisäksi aitiossa oli useammankin kerran tukemassa meitä Henry Potkonen ja vieraina Mikko E Nurmi sekä hotelli Tornin johtaja Mikko Kankaanpää ja ravintolapäällikkö Etta Sinisalo ja Tredunetin Lauri Ilves.

Sekä tietenkin kuukausittain yhdistyksemme jäsenet, joidenka kesken aina kuukautta kohden arvottiin yksi paikka.

Kunniajäsenemme rautarouva Kyllikki Nevala oli myös vieraanamme kuten Liisa Seppänenkin ja lukuisat yhdistyksemme jäsenet, joidenka tuella pystyimme tämän hankkeen toteuttamaan. Haluan vielä kerran kiittää ja kumartaa kaikkia aitiossa käyneitä kauden 2018-2019 aikana sekä kaikkia yhdistyksen jäseniä, jotka olivat aitiopaikan ostaneet.

Ensikaudella tulemme perinnettä jatkamaan mutta hieman eri tavalla. Emme vuokraa aitiota koko kaudeksi vaan mahdollisesti isomman aition noin kymmeneksi peliksi ja näin ottelua kohden mahdollistamme halukkaille mahdollisuuden osallistua aitiotunnelmaan Isommalla joukolla. Puolivälieriin ja siitä eteenpäin mikäli, niissä pelaamme on myös ajatus kuten täksi kevääksi aitio ottaa.

Alla olevin kuvin 2018-2019 runkosarjakaudesta kiitos. Kuvia on yksi kaikista 30:stä ottelusta.

Terveisin Marko

 

Jaa tämä
© Ilves Ikuisesti ry